Перший прокол Саакашвілі у війні з Яценюком

12.07.2018 12:37
shadow
Перший прокол Саакашвілі у війні з Яценюком
Перший прокол Саакашвілі у війні з Яценюком

Саакашвілі вчергове жорстко наїхав на Яценюка, але цього разу трохи проколовся

Одеський губернатор Михайло Саакашвілі вкотре жорстко розкритикував прем’єра Арсенія Яценюка, звинувативши останнього у запровадженні "нової хвилі корупції замість реформи".

Суть претензій одеського губернатора наступна: Яценюк підписав підготовану Державною фіскальною службою постанову №724 "Про використання у системі управління ризиками орієнтовних показників митної вартості товарів", яка, на думку Саакашвілі, ще більше погіршує стан бізнесу. Мовляв, тепер "усі товари почали розмитнювати не по фактичній (згідно з Митним кодексом), а по заздалегідь визначеній ДФС, ціні". "Сьогодні оформлення на всіх митницях паралізовано", — зазначив губернатор.

"Цією постановою бізнес зобов’язують розмитнити свій вантаж за цінами ДФС. Більше того, ДФС повинна забезпечити використання цих орієнтовних цін розмитнення. Упевнений, вони з радістю виконають це «почесне» завдання, адже це для сьогоднішніх корупціонерів навіть і краще", — обурений Саакашвілі.

Власне, це вже не перший "наїзд" (в більшості випадків, цілком справедливий) грузинського реформатора на прем’єра. Раніше Саакашвілі звинувачував Яценюка і в саботажі реформ, і в роботі на олігархів Коломойського та Ахметова, і в заміні реальних реформ простим підвищенням тарифів і в інших смертних гріхах. Отже скандал навколо розмитнювання став черговим раундом війни з прем’єром. Але в цьому випадку Міхеіл Ніколозович дещо проколовся.

Так, його побоювання щодо того, що ДФС може зловживати своїми новими повноваженнями цілком слушні, але не варто забувати з якою метою було прийнято цю постанову. Ні для кого не секрет, що в нинішніх українських реаліях імпортери намагаються усіляко занизити вартість товарів, які ввозять, аби сплачувати менше митних зборів і відповідно отримувати побільше прибутків, що є, якщо бути чесним, ухилянням від сплати податків. Фіскальні ж органи, з одного боку зацікавлені в якнайвищій вартості імпорту, аби "виконати план" по зборам в бюджет, а з іншого готові закривати очі на занижену вартість, звісно не безкоштовно. Так вони "виконують план" по зборам відкатів до власної кишені. І держава мала б боротися як з намаганням імпортерів ухилитися від сплати митних зборів, так і з митниками, які на цьому підвищують рівень власного добробуту.

Так от, сумнозвісна постанова №724 покликана саме покласти край оборудкам імпортерів, що мало б збільшити надходження до бюджету. А це особливо важливо у зв’язку з планами уряду влаштувати показове покращення соціальних стандартів напередодні місцевих виборів.

Згідно з новою постановою, ДФС зобов’язана визначити перелік імпортованих товарів та їхню "середньозважену митну вартість, розраховану за шість останніх місяців" і саме цією вартістю і користуватися при розмитненні вантажів. В той же час ДФС зобов’язана переглядати і коригувати ці показники до 10 числа кожного місяця та звітувати перед Мінфіном. Отже, в постанову закладено і певний запобіжник для зловживань митників і додатковий контроль за цим збоку Мінфіну. Інше питання, чи працюватимуть ці механізми запобігання в умовах тотальної української корупції.

Тут варто зазначити і ще один момент, постанову готував, звісно ж, не Яценюк, а очолювана Романом Насіровим ДФС. Подейкують, що пан Насіров є родичем голови НБУ Валерії Гонтаревої і, відповідно, вважається людиною Порошенка, як власне і Саакашвілі. Звісно одеський губернатор не міг не проїхатися і по Насірову, але йому дісталося по дотичний, адже основний удар припав на підписанта постанови Яценюка.

Отже, в питанні розмитнення імпорту усе не так просто, як написав Саакашвілі, але Міхеілу Ніклозовичу розбиратися у всіх тонкощах в нинішній ситуації не так уже й важливо. Він отримав гарну нагоду вдарити Яценюка і він вдарив. Як то кажуть, a la guerre comme a la guerre.

depo.ua


Оставить комментарий